Haberler

İstanbul’da 23 Nisan Dijital Ortamda Kutlanacak

İBB’nin 23 Nisan Etkinlikleri Dijital Ortamda


İBB, 23 Nisan kutlamalarının 100. yıla yakışır coşkuyla gerçekleşmesi için hem eğlendiren, hem de bilgilendiren pek çok etkinliği çocuklarla buluşturacak. 21 Nisan saat 14.00’de çocuk oyunu ‘Pollyanna’ ile başlayacak gösterimler; opera, tiyatro, film gösterimi, konser ve yarışmalarla devam edecek. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB ve İBB TV sosyal medya hesaplarından Ulusal Çocuk Besteciler Yarışması’ndaki 25 finalist arasından kazananları, 23 Nisan saat 18.00’de canlı yayında duyuracak.

Etkinliklerde Neler Var?

İBB, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çocuklarımızın coşkuyla kutlayabilmesi için bu yıl etkinlikleri dijital platformlarda gerçekleştirecek. Şarkı ve fotoğraf yarışmalarından, film gösterimleri ve konserler, evlerinde online eğitimlerini sürdüren çocuklar için yapılacak.
İBB, online kanallar üzerinden opera, tiyatro, film gösterimi, konser ve söyleşiler gerçekleştirecek. Etkinlikler İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın sosyal medya hesaplarından ve İBB TV youtube kanalından izlenebilecek. 21 Nisan saat 14.00’de çocuk oyunu ‘Pollyanna’ ile başlayacak gösterimler, 21 Nisan saat 18:00’de Danimarka Kültür Enstitüsü işbirliği ile çocuklarla buluşturulan’Kız Kardeşimin Çocukları Jutland da’ ile devam edecek. Programın sonraki gösterimleri ise, 22 Nisan saat 14.00’deçocuk operası ‘Barış Ormanı, ’ 23 Nisan saat 14.00’de çocuk tiyatrosu ‘Atatürk ve Çocuk’ ve 23 Nisan saat 16.00’da kukla oyunu ‘Çirkin Ördek Yavrusu’ olacak.

Başkan Ekrem İmamoğlu Kazananları Duyuracak

İBB’nin müzikle ilgilenen çocukların yaratıcılığını geliştirmek ve beste yapmalarını teşvik etmek amacıyla düzenlediği Ulusal Çocuk Besteciler Yarışması’nın finali gerçekleştirilecek. Türkiye’nin her yerinden çocukların katıldığı yarışmanın sonuçları, 23 Nisan akşamı saat 18.00’de açıklanacak. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB ve İBB TV sosyal medya hesaplarından canlı yayında, 25 finalist arasından kazananları duyuracak.

Keman virtüözü Cihat Aşkın, besteci Turgay Erdener, çellist Ozan Evrim Tunca, kemençe sanatçısı Derya Türkan, piyanist ve orkestra Şefi İbrahim Yazıcı, besteci Çiğdem Erden’den oluşan jüri üyeleri, çok sayıda başvurunun arasından belirlenen5 finalist içinden eleme yaparak, birincileri seçecek.

Yarışmaya, İstanbul’un yanı sıra Muş, Balıkesir, Çorum, Samsun, Nevşehir, Mersin gibi birçok illimizden katılım olurken, Avusturya ve Suudi Arabistan’da yaşayan Türkiye vatandaşı çocuklarımız da besteleriyle başvurdu.

İnternet Erişimi Bulunmayan Çocuklar da Unutulmadı

İBB, evlerinde internet erişimi bulunmayan çocuklar için de hediye setleri hazırladı. 100 bin çocuğa dağıtılmak üzere hediye kutuları hazırlayan İBB, kutuların içinde hikaye kitabından eğitici oyunlara kadar birçok sürprize yer verdi. Setlerde üst yaş grubu çocuklar için okuma kitabı, daha küçükler içinse İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın içeriğini hazırladığı İsa ve Nisa Yuvamız İstanbul’da çocuk dergisi, boy kalemleri ve zeka oyunları bulunuyor. Derginin içerisinde bulmacalar, boyama aktiviteleri, hikayeler, eşleştirme oyunları gibi bölümler yer alıyor. Ayrıca, 23 Nisan teması işlenerek günün anlamı çocuklara anlatılıyor, öğrenirken eğlenceli vakit geçirmesi hedefleniyor. Hediye kutuları, yardım kolisi başvurusu yapan çocuklu ailelere verilecek.

İstiklal Marşı Cam ve Balkonlardan Okunacak

Bayramı, evde bayraklarla, alkışlarla kutlanılması için herkese çağrı yaptığı videosu ile kısa sürede sosyal medyada ses getiren minik Asya’nın daveti, tüm yurtta karşılık buluyor. İBB, 23 Nisan günü akşam 21:00’de herkesi camlardan ve balkonlardan İstiklal Marşı’nı okumaya davet ediyor. Türkiye’nin her ilinde olduğu gibi İstanbullular da 23 Nisan’da, İstiklal Marşı’nı hep birlikte söyleyecek.


Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı