AlışverişGeziYaşamYeme İçme

Şile’de Yeryüzü Pazarı Hangi Günler Açık ve Nerede?

Şile Yeryüzü Pazarı haftada iki gün ziyaretçilerini bekliyor. En sık gelen sorulardan biri “Şile Yeryüzü Pazarı hangi günler açık?” Organik ürünlerin yer aldığı pazar, 2020 yılında da her cuma ve pazar günü Şile Terminal alanı yanındaki yerinde ziyaretçilerini bekliyor.

Sağlıklı yaşam arayışı, sebze ve meyve başta olmak üzere doğal gıdaya olan talebi giderek artırıyor. Bu doğal ürünleri tüketiciyle buluşturan pazarlar da haliyle giderek yaygınlaşıyor. Bu pazarlarda doğal ya da ekolojik sertifikalı ürünler, gıda ve ziraat mühendislerinin sıkı denetimi altında satışa sunuluyor. İyi gıdaya ilgi arttıkça bu pazara ilgi de, Şile Yeryüzü Pazarı 2020 yılında hangi günler kuruluyor sorusunu soranlar da gitgide artıyor.

İyi ve nitelikli yaşama destek veren bir dergi olarak, siz okuyucularımız için bu kez İstanbul’un yerel ve doğal ürünler pazarı, Şile Yeryüzü Pazarı’na göz atalım dedik.

Zaman zaman İstanbullular için harika bir kaçış noktası olan Şile, aynı zamanda İstanbul’un ilk ve tek “Yeryüzü Pazarı”na sahip ilçesi. 2015 yılından bu yana hizmet veren, dünyada 45. “Yeryüzü Pazarı” olan bu pazarda Şile’nin 57 köyünde, mevsiminde, ata tohumuyla üretilen doğal ürünler tüketiciyle buluşuyor.

Ata tohumu ile yetiştirilen ürünler ulaşılabilir fiyatlarla satışa sunuluyor

Şile köylerindeki yerel halk tarafından atalık tohumlardan üretilen ürünler tezgaha çıkıyor. Hibrit tohum, hazır fide, kimyasal ilaç veya suni gübre kullanılmıyor. Hepsi tamamen doğal. Pazarın en önemli özelliği bu… Şile’deki Yeryüzü Pazarı’nın bir özelliği de ücretlerin ulaşılabilir olması. Slow Food ilkeleri çerçevesinde mevsiminde, yöresel ve geleceğe dönük metotlarla tarım yapılıyor ve uygun ücretlerle tüketiciye ulaştırılıyor. Şile Yeryüzü Pazarı, cuma ve pazar günleri açık…

Şile Yeryüzü Pazarı, üreticilerin kendi yetiştirdikleri, hasat ettikleri, ürettikleri ürünleri aracı kullanmadan doğrudan sattıkları bir pazar. Satılan ürünler sıkı bir denetimle tezgaha geliyor. Kurallara uygunsuz ve mevsim dışı hiçbir ürün yer almıyor. Ürünler ve üreticiler Şile Belediyesi zabıta ekipleri, ziraat mühendisleri ve gıda mühendisleri tarafından sürekli denetleniyor. Ürünlerin üretildiği alanlar, tarlalar, üretim biçimleri ve kullanılan malzemelere kadar ürünlerin doğallığında tüm güvenceyi Şile Belediyesi sağlıyor.

“Yeryüzü Pazarı” sadece kendi ürettiği ürünü satan çiftçilerden oluşan uluslararası bir pazar ağı…Yerel mutfakların unutulmasına ve tek tip beslenme anlayışına karşı çıkanlar tarafından başlatılan uluslararası “Slow Food” hareketi tarafından destekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı