Gezi

Doğada Yürüyüş Rotaları: Koru, Köy, Sahil

Yazı ve fotolar: Nalan Fidan

Biraz oksijen lazım!

Büyükşehirde olmanın getirdiği sıkıntı ve zorluklara bir de salgın hastalık eklendi. Kaygı ve korkularımız tavan yaptı. Bireysel çıkış noktası aradığımız şu günlerde, şimdi her zamankinden çok daha fazla temiz hava almaya, doğayla açık havada zaman geçirmeye ihtiyacımız var. Kapalı alanlardan uzak durduğumuz şu günlerde sizler için bir kaç kaçış noktasını hatırlatmak istedik. Üç ayrı rotadan birini siz seçin, hepsi birbirinden güzel. Haydi kendi kendimize biraz yürüyelim, bisikletlerimize binelim, temiz havada nefes alalım. 

1850’lerden başlayan bitkilendirme ve devamındaki eklemelerle Validebağ Korusu
7 binden fazla bitkiyi barındırmaktadır. 

Şehrin içinde Validebağ Korusu

Validebağ Korusu, asırlık ağaçları ile, birbirinden renkli çiçek, böcek, kelebek  ve kuş sesleri içinde hala yaban hayatın devam ettiği bir alan. Doğanın burada her mevsim apayrı renkleri var. Koşuyolu, Acıbadem, Altunizade üçgeninde yer alması nedeni ile şehrin tam göbeğinde yer alan koru, kolayca günlük planımıza dahil edebildiğimiz, yürüyüş yapabildiğimiz vazgeçilmez bir alan. Hafta sonu ya da hafta içi farketmez birkaç saati burada geçirmek gerçekten paha biçilmez.

Abdülaziz Av Köşkü

Tarihi Validebağ Öğretmenevi binası ile Abdülaziz Av Köşkü’nün de yer aldığı koruda bulunan Validebağ Hastanesi bir zamanlar 660 yatak kapasitesi ile, nekahat döneminde olan veremli hastaların tedavi gördüğü preventorium bölümleri ile hizmet vermiş. Bugün hala nefes aldırmaya devam eden koru, şehirde kalan son doğal alanımız. 

Validebağ Korusu

Yeşilvadi Köyü tepelerinde yürüyüş

İstanbul’da köy mü kaldı diyebilirsiniz… İstanbul’da resmi olarak köy sayısı 151. Bazıları köy yaşamını çoktan terketmiş olsa da, Şile’ye bağlı Yeşilvadi Köyü’nde halen köy yaşamı devam ediyor. Köyün girişinde karşılaştığımız inekler, daha girişte gerçek bir köyle karşılaşmanın keyfini  yaşatıyorlar bize.

Yeşilvadi Köyü- Şile

Niyetimiz tabi ki doğanın ve temiz havanın içinde yürüyüş yapmak. Bunun için önce çevreyi kısa bir turla kolaçan ettikten sonra, tepelere doğru tırmanıp, yürüyüşe geçiyoruz. Yürüdükçe köy sağda aşağılarda kalıyor. Manzara muhteşem. Doğa henüz tam uyanmamış olsa da yol üstünde rastladığımız menekşeler, sümbüller, alıp başını gitmiş. Ağaçlar içinde yürüyoruz. Önümüzdeki tırmanma şeridi epeyce devam ediyor, bir süre sonra soldan ormanın biraz içine dalıp gidebildiğimiz yere kadar gidip, doğanın ve temiz havanın tadını çıkartıyoruz.

İstanbul’a yaklaşık 40, Şile’ye 15 km uzaklıkta olan Yeşilvadi Köyü, doğası ve havası ile bizi kendimize getiriyor.

Yeşilvadi Köyü- Şile

Sahiller bizi bekliyor

Kuşlar geçiyor, derken;
Yükseklerden sürü sürü, çığlık çığlık.
Ağlar çekiliyor dalyanlarda,
Bir kadının suya değiyor ayakları.
İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı.
Orhan Veli

İstanbul’da temiz havada yürüyüş yapmak için en güzel alanlar sahillerimiz. İyi ki Moda, Caddebostan, Bostancı, Bebek, Emirgan, Tarabya gibi  birbirinden güzel alternatifler var. Sahil boyunca yürüyüş, koşu ve bisiklet parkurlarından yararlanabilir, sahilde çimlere uzanıp kitap okuyup anın keyfini çıkarabilirsiniz. Sosyal izolasyonun yaşandığı şu günlerde; tertemiz iyot kokusunu teneffüs etmenin ve manzaranın tadını çıkarmanın tam zamanı şimdi. 

Tarabya
Tarabya
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı