SağlıkYaşam

Güzellik Reçetelerinin Vazgeçilmezi Fitokozmetikler

Uzm. Ecz. Funda Figen Şirin Bal ile

Güzellik reçetelerinin vazgeçilmezi Fitokozmetikler

Artık hepimiz sağlıklı yaş almak özellikle cildimizi genç tutmak ve dahası güzelleştirmek istiyoruz. Yaşlanmayı yönetmek mümkün ve bitkisel kaynaklı hazırlanmış fitokozmetikler bu konuda en büyük yardımcımız olarak öne çıkmaktadır. Yeditepe Üniversitesi’nin hazırladığı benim de eğitimci olarak katıldığım Bilimsel Fitoterapi Platformu’nda yaptığımız çalışmalardan sizlere faydalı olabilecek bilgileri aktarmak istedim.

Bitkiler içerdikleri polifenol, saponin, alkoloid gibi aktiflerle nemlendirici, yağ dengeleyici, akne giderici, yara iyileştirici, kolajen üretimini teşvik edici, dolaşımı uyarıcı, ödem atıcı, leke açıcı ve UV ışıklarına karşı koruyucu etkileri ile kozmetik ihtiyaçlarımızı gidermektedirler. Ayrıca antioksidan, antienflamatuvar, antimikrobiyal iyileştirici özellikleri ile bizlere daha fazlasını verebilmektedirler.

“Patentli, standardize edilmiş bitkisel ürünler kullanılmalı”

Ancak hatırlatmam gerekir ki üzerinde bitkisel yazan her kozmetik ürün yarar vadetmez. Ciltte olumlu etkilerini görmek için ar-ge yapılmış, patentli ve standardize edilmiş, derin etki bırakabilen yani fitokozmetik ürünler tercih edilmelidir. 

Kozmetik amaçla kullandığımız sıradan ürünler cilt yüzeyinde hiçbir yapısal değişiklik yaratmazken, bilimsel olarak hazırlanmış fitokozmetik ürünler, cilt yüzeyinde fizyolojik değişimler yaratırlar. Çünkü bitkisel aktifler standardize edilip, lipozom, nano gibi gelişmiş aktif madde taşıma sistemleri sayesinde derin etki oluştururlar.

Yağlanma, gözeneklerin belirginleşmesi, akne, nemsizlik, hassasiyet, kırışıklık, sarkma ve lekelenme gibi durumlarda cildimiz için fitokozmetiklerden olumlu sonuçlar alabiliriz.

Cildin ihtiyacına göre seçilecek fitokozmetik ürünler ile temizleme ve bakım yapılmalı, cilt temizlendikten sonra serum ve krem uygulanmalıdır. Güneşe bağlı yaşlanmada çizgi ve kırışıklık ile leke sorunları olacağından UV koruyucu, mavi ışığı filtre edici güneş koruyucularının sürekli kullanımı da ihmal edilmemelidir. 

Uzm. Ecz. Funda Figen Şirin Bal

“Genç kalmanın sırrı bitkilerde saklı!”

Bitkisel kaynaklı aktif içerikler, mikro kan dolaşımını, kolajen ve elastin sentezini artırarak, nemlendirici, kırışıklık açıcı, toparlayıcı, cilt tonunu dengeleyici, leke açıcı etkinlik sağlayarak doğal etkinlik gösterirler. 

Hem genç kalmak, hem de cildinizi iyileştirmek için sizlere tavsiyem bilimsel fitokozmetik ürünleri kullanmanızdır. Fitokozmetik bilimi eczacının alanıdır. Cildinizin ihtiyaçlarına uygun ürünler için mutlaka doktorunuza ve eczacınıza danışmalısınız. 

Güzellik Reçetelerinin Vazgeçilmez Bitkileri

Meyan kökü (Glycyrrhiza glabra)  Koyu lekeleri azaltır, düzensiz cilt tonunu dengelemeye destek olur. İnce çizgi ve derin kırışıklıkların görünümünü azaltır.

Gotu kola (Centalla asiatica)  Kolajen sentezini artırır, ciltte mikro dolaşımı artırarak lenf drenaj sağlar. Cilde sıkılık kazandırır, kırışıklık azaltır, dolgunluk verir.

Forskolin (Coleus forskohlii) Cildin nem ve elastikiyetini artırır. Sarkmayı engellemeye yardımcı olur. Kırışıklıkları azaltır.

Hint ekinezyası (Andrographis paniculata): Cilt gözeneklerini küçültücü, kızarıkları hafifletici, koyu lekeleri azaltıcı, yaşlanma karşıtı etkisi vardır.

İncir (Ficus carica): Nem kaybının önlenmesine, cilt tonu ve yağ üretimi dengelenmesine yardımcı olur.

Aloe vera :  Suyu hidrojel yapıya çevirerek cildi nemlendirir.

Resveratrol: Kolajen ve elastin ve hyaluronik asit üretimini artırır. Kırışıklık açıcı, cildi toplayıcı ve aydınlatıcı etkisi vardır. 

Hyaluronik asit: Güneşe bağlı yaşlanma karşıtıdır. Cildi yoğun nemlendirir. Kırışıklıkların açılmasını sağlar. Kolajen üretimini destekler.

Evodia rutaecarpa: Güneşe bağlı yaşlanma karşıtıdır. UV kaynaklı oksidatif hasarların yanı sıra, leke ve kırışıklık azaltıcıdır.

C vitamini: Güneşe bağlı yaşlanma karşıtıdır. Leke açıcı, aydınlatıcı  etkinliği yanında kolajen yapımını teşvik ederek ciltte sıkılık ve elastikiyet sağlar.

E vitamini: Güneşe bağlı yaşlanma karşıtıdır. Güneş yanığına karşı hücresel savunmayı artırır. Leke açıcı etkinliği yanında cilt hassasiyetini ve kırışıklık oluşumunu azaltır. 

A Vitamini ( Retinoik asit): Güneşe bağlı yaşlanma karşıtıdır. Cilt lekelerini açar, cildi aydınlatır. Pürüzlerini azaltır. Kırışıklıkları açar. Kolajen üretimini artırır. Cildi sıkılaştırır.

Dedem Eczanesi @eczfundafigenbal

Acıbadem Cad. No:145 /A Acıbadem – Üsküdar (HSBC karşısı) Tel: 0216 326 33 51    0501 362 36 36

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı