Sağlık

Koronavirüse Karşı Dr. Ümit Aktaş’tan Öneriler

Dr. Ümit Aktaş: “Koronavirüse Karşı En Koruyucu Maske, Kendi Bağışıklık Sisteminiz”

Koronavirüsün ülkemizde görülmesiyle korku ve panik hali de giderek artıyor. “Koronavirüsü bağışıklık sisteminiz güçlüyse, sizi öldürecek bir virüs değildir.” diyen Dr. Ümit Aktaş: Herkes maske peşinde, maskeler karaborsaya düşmüş durumda. Unutmayın, bu virüse karşı en korucu maske, sizin kendi bağışıklık sisteminiz. Daha koruyucu bir maske yok. Metro istasyonlarında satılan kağıt maskeler sizi korumaz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz en önemlisi” dedi. 

Dr. Ümit Aktaş, Koronavirüsünden korunmak için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin yollarını sıraladı. 

  • İlk olarak zararlı besinleri hayatınızdan çıkarın. Beslenme son derece önemli. Beslenmeyi düzenlemek için hayatınızdan işlenmiş gıdaları çıkarın. Karbonhidratı beslenmenizden çıkarın, her türlü pakete girmiş gıdadan uzaklaşın. 
  • Ardından panik olmayın ve sakin olun. Stresli ve üzüntülü insanların bağışıklık sistemi zayıflar. Yaşam sevinciniz, enerjiniz yüksek olsun. Yaşam sevinciniz yüksek olmadan korunamazsınız. 
  • Üçüncü önemli konu; sigara gibi alkol gibi zararlıların hiçbirine yaklaşmayın, bunlar bağışıklık sisteminizi zayıflatan en önemli faktörlerdir. 

“Bağışıklığınızı güçlendirmek için sofranızdan eksik etmeyin”

Bağışıklığınızı güçlendirmek için fermente gıdalardan faydalanın. Ev yoğurdu, ev sirkesi, ev turşusu, şalgam suyu bol bol tüketin. Bunlar hem antiviraldir, hem de bağışıklık sisteminin ilk savunma duvarı olan probiyotikleri bol bol içerir. 

Bol yağlı beslenin. Zeytinyağı, tereyağı, iç yağ, kuyruk yağı sizin için son derece faydalı yağlardır. Etiniz kuzu eti, tavuğunuz köy tavuğu, balığınız deniz balığı olsun. Sebzelerin hepsini mevsiminde yiyin ve bol bol sakatat tüketin. Sakatatların hepsi, paça çorbası kemik suyu, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Sizi destekler. Unutmayın virüsten korunmak istiyorsanız “En güçlü maskeniz, kendi bağışıklık sisteminiz.” 

“Beyaz sabun tercih edin”

60 yaş üstündeyseniz mecbur kalmadıkça evden çıkmayın ve toplu taşıma kullanmaktan kaçının, toplu etkinliklere gitmeyin. Kişisel hijyeninize çok önem gösterin. Ellerinizi sık sık beyaz sabunla etkili bir şekilde yıkayın. Sıvı sabunlar sizi korumaz. Ellerinizi içerden ve dışardan parmak aralarınıza girerek en az 20 saniye günde 10-15 kere yıkayın.

“Diyabet ve kalp damar hastaları daha dikkatli olsun”

“Bağışıklık sistemini zayıflatan en önemli hastalık diyabettir. Şeker hastalığınız varsa bağışıklığınız zayıftır. Şeker hastalarının hepsinin karbonhidrattan, şekerden, tahıldan uzak durmaları gerekir. Aynı şekilde kalp damar hastaları, kanser hastaları bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullandıkları için zayıf bir bağışıklığa sahiplerdir. Bu hastaların kendilerini topluluktan tecrit etmesi gerekir. En önemli korunma yöntemi budur. 

“Yanınızda karanfil taşıyın”

Fermente gıdaların yanı sıra sofranızda bol bol çiğ soğan ve sarımsak bulundurun. Kuşburnu bağışıklığınızı destekleyen en önemli meyvelerimizden biridir ve C vitamini deposudur. Ceviz, bağışıklığınızı destekleyen virüslere karşı koruyan en önemli gıdalardan biridir. Zerdeçal ve zencefil aynı şekilde antiviral besinlerdir. Brokoli de bağışıklığı destekleyen besinler arasındadır ve çiğ tüketmek gerekir. Yanınızda mutlaka karanfil taşıyın. Karanfil antibakteriyeldir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı