Yaşam

Yeşile Yer Açın!

Bahçe, balkon ve evlerinizin bitki ve peyzaj ihtiyaçları için yepyeni bir adres var şimdi. Acıbadem Caddesi’nde açılan Herdem Botanik’te, saksı ve bahçe bitkilerinden, göz alıcı bitki aranjmanlarına, saksıdan aksesuarlara kadar geniş yelpazede ürün bulmak mümkün.

Herdem Botanik’in Kurucusu Peyzaj Mimarı Dilek Erdem, bugüne kadar pek çok peyzaj projesine imza atmış bir isim, halen de çalışmalarını devam ettiriyor. Peyzajdaki tecrübesini aynı zamanda perakendeyle de birleştiren Dilek Hanım, mağazaya gelenlere bilgi ve deneyimlerini de aktarıyor.

Yeşil alanlarımızın giderek azaldığı bir ortamda bir bahçe gibi olmuş burası. Çiçekleri sevenler için tam bir memba… Acıbadem Caddesi için çok doğru ve renkli bir girişim olmuş,  hayırlı olsun diyelim. Biraz kendinizden bahseder misiniz?

1991 de İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı bölümünden mezun oldum. Mesleğimi  bu tarihten itibaren yapıyorum. Serbest çalışma hayatım bu tarihten itibaren devam ediyor. Birçok proje ve uygulamada imzam var. Mesleğini severek yapan şanslı kişiler arasında görüyorum kendimi. 

Kışın bahçe ve balkon düzenlemesi yapmak isteyen okuyucularımıza neler önerirsiniz? 

Kış ayları boyunca mevsimlik çiçekler menekşe ile başlar ve çuha ile devam eder. Bu arada sıklamen de kış mevsimi boyunca soğuk havada bol çiçekli ve gösterişli bir alternatiftir, mevsimlik değildir. Soğanlı bir bitki olduğu için ertesi yıla da kalır. Dikimi sırasında torf kullanılırsa kısa sürede daha çabuk gelişir ve çiçek açmaya başlar.

Baharda bakımlı bir bahçe, balkon isteyenler nasıl bir hazırlık yapmalı, nereden başlamalı?

Aldığımız bitkiler saksıda olduğu için her zaman dikim yapılabilir. Bitkiler kışın uyuma dönemindedir. Baharda uyanır ve büyüme dönemine girerler. Bu dönem onların bakıma ihtiyaç duydukları zamandır. Mart, Nisan gibi saksı değişimi, toprak ilaveleri, gübre takviyeleri için uygun bir dönemdir.

Saksı değişiminde saksı tabanına drenaj görevi yapacak ponza taşı koymak önemlidir. Fazla suyu kolay drene etmesini sağlamış oluruz. Bahçe bitkilerinde yabani ot temizliği, bitki diplerinin çapalanması ve uygun gübre takviyelerini kullanmak iyi sonuç verir. Bazı bitkiler için farklı gübre seçenekleri olduğu için uygun olanı tercih etmek alacağımız sonucun kalitesini etkiler.

Yeşil alanlarımız giderek daralıyor ve peyzajın önemi giderek artıyor. Peyzaj mimarı olarak ne gibi projeler gerçekleştiriyorsunuz?

Villa bahçeleri, toplu konutlar, site bahçeleri, sağlık hizmeti veren özel kuruluşlar, belediye park ve bahçe alanları, organize sanayi siteleri, teras bahçeleri… gibi çalışma alanlarımız oldukça geniş.

Kimi zaman proje ve danışmanlık, kimi zamanda da uygulama işlerimiz oluyor.

Herdem Botanik 

Acıbadem Cad. No:161/B Acıbadem-Üsküdar

0533 257 26 22  

instagram: herdembotanik

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı