Haberler

Kadıköy Marmara Depremi’ni andı

Kadıköy Belediyesi, 17 Ağustos 1999 yılında gerçekleşen ve büyük kayıpların yaşandığı Marmara Depremi’ni 24 saat süren bir programla andı. Kozyatağı’nda bulunan Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’nda gerçekleşen anma programında, deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiğini anlatan eğitimlerin yanı sıra, konunun uzmanlarının katılımıyla bir söyleşi gerçekleşti ve depremin yaşandığı saat olan gece 03.02’de yüzlerce mumun yakılmasıyla anma yapıldı. 

Kadıköy’ün Gurur Kaynağı: BAK Kadıköy

Kadıköy arama kurtarma takımı BAK Kadıköy tarafından hazırlanan anma programı kapsamında düzenlenen Kadıköy Depremi Konuşuyor adlı panelin konuşmacıları İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak, İstanbul İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Gökhan Yılmaz, İhtiyaç Haritası Araştırma Uzmanı Emircan Kürküt ve Hayata Destek Derneği Operasyon Koordinatörü Volkan Pirinççi oldu. 

Konuşmacılar Türkiye’nin ve İstanbul’un depreme karşı hazırlıkları, yapılan çalışmalar, eksiklikler ve deprem sonrasında afet mücadele ekiplerine yardım için nelerin yapılması konuşuldu. Panelin açılış konuşmasını yapan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı BAK Kadıköy ekibine teşekkür etti ve Kadıköy’ün gurur kaynağı olduklarını söyledi. Odabaşı sözlerini şöyle sürdürdü: 

“BAK Kadıköy ekibimizden bir grup şu anda Kastamonu’da. Üç ayrı ekiple farklı alanlarda çalışma yapıyor. Şu anda İnebolu’da kaybolan bir kız çocuğumuzu arıyoruz. Bir hafta önce Manavgat, Köyceğiz, Marmaris’te yangın alanındaydılar. Ondan önce İzmir depremindeydiler. Ayda bebeğin ilk sesini duyan bizim ekibimizdeki arkadaşlarımızdı. Silivri depreminde cep telefonlarımız çalışmadı. Röleve istasyonlarımızı büyüterek, tüm Marmara’yı kapsayacak telsiz alt yapımızı geliştirdik. Aynı zamanda farklı birimlere uydu telefonu alarak olası deprem sırasında haberleşmeyi sağlayacağız. 

Kadıköy’ün yaklaşık 26 bin binasına hangi toplanma alanına gidecekleri bilgisinin olduğu karekodları asmaya başladık.  BAK Kadıköy’ün tüm alt yapısını yenileyip, artırıyoruz. Eylül’de üç bin kişilik kapasitesi olan gezici aşevimiz hizmete girecek. Beton Zemin Laboratuvarıyla da binaların beton kalitesi ölçülüyor.” dedi. 

17 Ağustos gecesi, depremin yaşandığı saat olan 03.02’de, Marmara Depremi’nde yaşamını yitirenlerin anısına binlerce mum yakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı