KentYaşam

Validebağ Korusu Projesi İçin Yürütmeyi Durdurma Kararı Verildi

Hafta boyunca bölge sakinleri ve Validebağ Gönüllülerinin #koruyadokunma diyerek nöbet eylemi yaptığı Validebağ Korusu’nda; koruma amaçlı nazım imar planlarının yürütmesinin durdurulması kararı sevinç yarattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 21 Haziran Pazartesi günü Üsküdar Validebağ Korusu’nda başlayacağını açıkladığı rehabilitasyon projesine karşı nöbet eylemi başlatan Validebağ Gönüllüleri, Validebağ Savunması ile bölge sakinleri; korunun imara açılmaması, korunun koru vasfıyla kalması için koruma amaçlı imar planlarının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile idare mahkemesine dava açmışlardı.


Validebağ Gönüllüleri proje ve ihale iptal edilene kadar nöbete devam edeceklerini bildirdiler. 

“Sit Alanı ve Koru Özelliği Korunmalı”

Dava dilekçesinde Validebağ Korusu’nun imar planları ile kent içi park alanına dönüştürüleceği ve 1. derece doğal sit alanı özelliğini kaybedeceği vurgulanmış “Yoğun bir fiziki ve inşai faaliyet gerektirecek olan bisiklet, yürüyüş, koşu parkurları, otopark ve fitness alanları yapımı ile düzenlenecek olan rekreasyon amaçlı park, korudaki doğal düzenin yok olmasına ve sit alanı özelliğinin kaybolmasına ve korunun koru olmaktan çıkıp, alelade bir semt parkı olmasına yol açacaktır” denilmişti.

Yürütmenin Durdurulmasına Oy Birliği ile Karar Verildi

Dosyayı inceleyen İstanbul 6. İdare Mahkemesi kararını açıkladı. Mahkeme, dava konusu işlemin 1. derece doğal sit alanı ilan edilmiş olan yere ilişkin olması ve uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek niteliğinin bulunması nedeniyle davalı idarenin savunması ve ara karar cevabı alınıp yeni bir karar verilene kadar yürütmesinin durdurulmasına oy birliği ile karar verdi.

Elde Kalan Son Yeşil İçin Nöbete Devam

20 yıldan fazladır korunun koru olarak kalması ve doğal yaşam alanlarının korunması için mücadele veren bölge sakinleri ve Validebağ Gönüllüleri proje ve ihale iptal edilene kadar nöbete devam edeceklerini bildirdiler. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı