Yeme İçme

İlkbaharın en güzel yemekleri: Mevsimlik Kebaplar

Meyve ve sebzenin her türünün kebap olarak yapıldığı Gaziantep Mutfağı’nda şimdi mevsimlik kebap zamanı. İstanbul’da Antep Mutfağı’nın en iyi temsilcilerinden biri olan Çanak Kebap’ta “Taze Sarımsak ve Yeni Dünya Kebapları ile Çağla Aşı” mevsimlik yemekler olarak öne çıkıyor. Bu kebapları tatmanın şimdi tam zamanı. Zira bu kebaplar sadece Nisan- Mayıs aylarında menüde bulunabiliyor. 

Yeni Dünya Kebabı

Yeni dünya diğer adıyla malta eriğinden yapılan kebap, ilkbaharın en sevilen yemeklerinden. Kebap olabilmesi için malta eriğinin henüz olgunlaşmamış ve ekşimsi tadını yitirmemiş olması gerekiyor. İkiye bölünerek, çekirdekleri alınan malta erikleri, zırhta çekilmiş kıyma kebabı ile birlikte şişlere dizilerek pişiriliyor. Malta eriğinin verdiği ekşi tat ete ayrı bir lezzet veriyor.

Sarımsak Kebabı

Henüz dişleri sertleşmemiş körpe halde baş sarımsaktan yapılan kebap, sarımsağın ete verdiği aroma ile bütünleşiyor. Malzemeler öncelikle nar ekşisi ile terlemeye bırakılıyor. Bir baş sarımsak ikiye bölünerek  etle birlikte sırayla şişlere dizilerek pişirildikten sonra servis ediliyor.

Baharın müjdecisi yoğurtlu çağla aşı

Baharın müjdecisi olan çağla aşı Çanak Kebap menüsünde çok özel bir yemek olmakla birlikte, çağlanın mevsiminin çok kısa olması nedeni ile menüde sadece bir ay kadar yer alabiliyor. Taze çağla, parça et, nohut ve yoğurttan oluşan yemek, tereyağı ile tamamlanıyor. İlkbaharda mutlaka tadılması gereken, oldukça lezzetli bir yemek. 

www.canakkebap.com.tr

www.canakbeyran.com.tr

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı