KentKültür-Sanat

Alan Kadıköy Kültür Sanata Kapılarını Açtı

Kadıköy Belediyesi kültür ve sanat mekanlarına bir yenisini daha ekledi. Kadıköy’ün gözde sanat merkezlerinden biri olmaya aday olan “Alan” ziyaretçilerini kabul etmeye başladı. Koşuyolu’nda Muhittin Üstündağ Caddesi’nde yer alan Kadıköy Alan’da tiyatro salonları ile sanat galerisi ve salonları bulunuyor.

Binada tiyatro oyunlarının sergilenme biçimine göre klasik sahne, orta sahne, meydan sahne, arena sahne ve forum düzenlerine uyarlanabilen tiyatro salonu ile birlikte 650 metrekare genişliğinde bir de sergi salonu yer alıyor. Binanın hemen bitişiğinde yer alan ve her yaştan insanın sanatla, kitapla ve yaratıcı oyunlarla beslenebileceği bir platform olma özelliğine sahip Yaratıcılık ve Sanat Parkı da Kadıköy’de 7 / 24 sanatın konuşulup, sanatın izleneceği Alan Kadıköy’le bir bütünlük teşkil ediyor. 

Alan Kadıköy Çağdaş Tiyatro Sahneleme Biçimlerinden Esinlendi

Çağdaş tiyatronun sahneleme biçimlerinden esinlenerek tasarlanan 8.200 metrekare kapalı alana sahip Alan Kadıköy, bilindik sahne tasarımlarının ötesinde seyir imkanı sunuyor. Tiyatro salonu 400 izleyiciyi ağırlayabiliyor ve oyunun niteliğine göre klasik sahne, orta sahne, meydan sahne, arena sahne, forum düzenlerinde de kullanılabiliyor. Alan Kadıköy, tiyatronun en önemli sorunlarından biri olan prova olanağına da çare oluyor; gerektiğinde farklı düzenlemelerle çalışma mekanlarına dönüştürülebilen prova salonlarında sanatçılar 7/24 prova yapabilecek. 

Sergi Salonu Kapsamlı Bir Sergiye Ev Sahipliği Yapıyor

Alan Sanat Galerisi şu anda “20. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı 2021” sergisine de ev sahipliği yapıyor. PAPKO / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu olan sergi, yüzlerce eser ve birbirinden değerli ismi bir araya getiriyor. Sanat Galerisi girişte Ara Güler’in sergide yer alan sanatçıları çektiği portrelerle karşılıyor ziyaretçisini. Fikret Mualla, Abidin Dino, Mehmet Güleryüz, Yüksel Arslan,  Fahrelnissa Zeid ve oğlu Nejad Devrim, heykeltıraş İlhan Koman ile Koray Ariş, Adnan Çoker, Albert Bitran, Avni Arbaş, Burhan Doğançay, Ferruh Başağa, Hakkı Anlı, Mübin Orhon, Ömer Uluç, Selim Turan ve Seyhun Topuz gibi pek çok sanatçının eserleri yer alıyor. Sergi, 15 Şubat 2022’ye kadar görülebilecek. 

Alan pazartesi hariç diğer günlerde ziyaret edilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı