AlışverişYaşam

Cevheri mücevhere dönüştüren isim: Aziz Yavuz

Sadekar Atölyesinden Değerli Taş Uzmanlığına

Cevheri mücevhere dönüştüren isim: Aziz Yavuz

Sizleri sadekar atölyesinde yetişip, değerli taş alanında uzmanlaşmış mücevher tasarımcısı Aziz Yavuz ile tanıştırmak istiyoruz. Aziz Bey değerli taş alanında uluslararası sertifikaya sahip bir isim. Değerli taşlarla kişiye özel tasarım mücevher yapıyor ve İzz Diamond markası ile Acıbadem Caddesi’ndeki mağazasında göz alıcı parçalara hayat veriyor.

Değerli taş uzmanı kimdir? Siz kaç yıldır bu mesleği yapıyorsunuz?

Değerli taş uzmanı; kısaca elmas, zümrüt, yakut ve safir gibi doğal varlıklardan anlayan ve onlara değer biçen kişidir. Yüzbinlerce insanın istihdam edildiği sektörümüzde değerli taş uzmanlarının çoğunu alaylı olarak nitelendirebiliriz. Fakat bu uzmanlığın uluslararası kabul görmüş laboratuvarlardan eğitim almış, sınava tabi olup sertifika alan uzman sayısını ancak binlerle ifade edebiliriz. Ben de bu sertifika programlarından eğitim alıp, taş uzmanlık sertifikasını almış kişilerdenim. 

Sektörle tanışmam 2006-2007 senelerine dayanmakta. Lise okuduğum zamanlardı yazları çalışırdım. 2009 yılında usta – çırak ekolünde tam zamanlı olarak bir sadekar atölyesinde çalışmaya başladım. Aynı zamanda üniversitede endüstri mühendisliği bölümünde de okuyordum ve ikisini bir arada götürmeye gayret sarfediyordum. Diğer bir yandan da uluslararası HRD değerli taş laboratuvarından eğitim aldım ve sınav sonrası taş uzmanlığı sertifkasını da alaylı olmanın yanına ekledim. 

Dört yıllık çıraklık sonrası 2013 yılında Kapalıçarşı’da bir hanın ikinci katında kendi yerimi açmayı başarabildim. O zamanlar daha çok özel siparişler ve kişiye özel tasarım ürünler yapıyordum. İşimizin en güzel yanı, insanların en güzel, en mutlu oldukları anlarda yollarımız kesişiyor olması. Kimi zaman hayatlarını birleştirmek isteyen insanların parmağında tektaş, aşkını anlatmak isteyen birinin hediye çantasındaki bir kolye, öğrenim hayatında mezun olmuş bir evladın kulağındaki bir küpe ya da yeni doğmuş bir bebeğin bileğinde bir künye oluyor ve onların yaşamlarında bir iz bırakıyoruz. Bu açıdan baktığımda mücevher benim için koleksiyon çıkarmak ya da mücevher tasarlamak değil, duygunun elle tutulur gözle görülür bir hal kazanmış hali. Bu nedenle 2017 yılında artık kendi duygularımı sunabilmek adına İzz Diamond markasını kurdum. Şu an 13 seneyi sektörde geride bırakmaktayım.

“Mücevheri sadece zenginlerin alıp kullanabildiğini düşünüyoruz. Fakat mağazamızda her kesime hitap edebilecek ürünler var. Bunun yanı sıra misafirlerimiz mağazamızdaki bir ürünü beğenmiş fakat fiyat olarak yüksek gelmiş olsa bile onun bütçesine göre o modeli tekrardan kurgulayabiliyoruz. Bizim için memnuniyet önemli ve bunun için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.”

Taşın nüfus cüzdanı sertifikasıdır”

Değerli bir parça alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşin uzmanı olarak siz tüketiciye neler önerirsiniz?

Atalarımızın deyimiyle ‘’altının değerini sarraf bilir.’’ Yani kullanıcının taşın kalitesini anlaması çok zor. Alınan yerin güvenilirliği öncelikle çok önemli, firmanın ürününün ne kadar arkasında durduğu ve en önemlisi de sertifikası. Özellikle büyük taşlı mücevherlerde mutlaka GİA ve HRD gibi uluslararası taş laboratuvarlarının sertifikasının olması çok elzem. Bu sertifikalar için taşın nüfus cüzdanı diyebiliriz.

“Çalışmalarıma kişiye özel ürün tasarımlarıyla başladım ve sektörde bu şekilde bir bilinirlik oluşturdum. Hali hazırda cevap veremeyeceğimiz hiçbir tasarım yok. Sadekar atölyesinde yetişmenin verdiği bir avantajla, üretimi de kendimiz yaptığımız için talepler genelde özel olarak isteniyor ve biz de en güzel şekilde gelen isteklere cevap veriyoruz.”

Hangi değerli taşları kullanıyorsunuz?

Mücevher denince akla pırlanta, elmas, yakut, zümrüt ve safir geliyor biz de ağırlıklı olarak bu taşları kullanıyoruz tasarımlarımızda. Fakat istendiği takdirde bütün taşlara ulaşabilir ve bu cevherleri mücevhere dönüştürebiliriz.

Daha çok ne tür talepler geliyor size? Hanımlar daha çok neler istiyorlar?

Hanımlarımız çok renkli. Çok farklı talepler gelebiliyor. Kimisi zümrütün etrafına pırlanta bir anturaj kolye isterken, kimisi taşın içine bir heykel yapmamızı isteyebiliyor.

Yıl dönümü, yaş günü, sevgililer günü ya da yılbaşı gibi özel günlerde nasıl talepler alıyorsunuz? 

Bu gibi özel günlerde genelde, kendilerini hatırlatıcı, kişiselleştirilmiş ürünler talep ediyorlar. Bazen altına değerli taşlarla isimlerini yazıyoruz, bazen kalplerin içine pırlanta yaparak değerlerini anlatıyoruz. Herkesin ilişkisi çok özel ve bu gibi günlerde bunu en güzel şekilde anlatmak istiyorlar. Biz de bu taleplere en güzel şekilde cevap veriyoruz.

@izzdiamond

Acıbadem Mah. Raufpasa Hanı Sok. No1/1B Üsküdar (Koçtaş karşısı)

Tel: 0216 651 0 499

www.izzdiamond.com

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı