Kültür-Sanat

Yasin Yaman ile Bir İstanbul Masalı

Dijital sanatın başarılı ismi Yasin Yaman yaptığı çalışmalarla sosyal medyanın en çok konuşulan isimlerinden biri. İstanbul’un sembol olmuş noktalarına hayvan figürleri yerleştirip gerçeküstü bir dünya tasvir ediyor. Dijital manipülasyon tekniğiyle yaptığı çalışmaları @ysnyaman isimli Instagram hesabından paylaşan sanatçı, büyük beğeni topluyor.

Dijital Sanatın Başarılı İsmi Yasin Yaman ile

Yasin Yaman ile Bir İstanbul Masalı

İşte İstanbul’a ve hayvanlara olan sevgisini yaptığı sürrealist çalışmalarla birleştiren sanatçının fantastik İstanbul tasvirleri…

Nasıl başladınız?

1984 yılında İstanbul Süleymaniye’de doğdum ve bütün hayatımı İstanbul’da geçirdim. Çocukluğumdan itibaren bu şehrin tarihinden, doğal güzelliğinden ve mimarisinden etkilendim. Zaman buldukça tarihi yarımada da vakit geçirerek İstanbul’un ne kadar etkileyici bir görüntüye sahip olduğunu her seferinde yeniden keşfettim. Bisiklete olan sevgim sayesinde İstanbul’un hemen hemen her köşesini keşfetme şansım oldu. Gördüğüm etkileyici İstanbul manzaralarını hayal gücümle yeniden şekillendirmeye çalıştım. Bu çalışmalarımda da gördüğüm İstanbul’u yansıtmak, şehrin güzelliğini sürrealist ögelerle harmanlayarak vurgulamak istedim. Benim gördüğüm İstanbul’u insanlara göstermek gerçek ile gerçek üstüyü bir arada sunarak bu şehrin ne kadar etkileyici olduğunu ortaya çıkarmak istedim.

“Bu şehir benim hafızam.”

Neden İstanbul?

Bu şehir benim hafızam. Tarihi bir şehir ama ne yazık ki tarihi eserlerine ve doğasına kıymet verilmiyor. Bu da beni çok üzüyor ve bunun için ufak da olsa bir şeyler yapmak istedim. Çalışmalarımda insanların yaşadıkları yere, tarihe eserlere ve doğaya karşı bilinçlenmelerini hedefliyorum. Bunun en akılda kalıcı şeklinin fotoğraf olduğunu düşündüğüm için fotoğraflarla çalışıyorum.

Yasin Yaman ile Bir İstanbul Masalı

Gerçekle gerçeküstünü bir arada veriyorsunuz. Yaptıklarınızı tam olarak nasıl adlandırıyorsunuz? Etkilendiğiniz isimler var mı?

Yaptığım işe fotomanipülasyon diyebiliriz. Yurt içinde ve yurt dışında çok fazla tasarımcıyı takip ediyorum. Özellikle Türkiye’den Aykut Aydoğdu, yurtdışından ise Justin Peters’ı yakından takip ediyorum.

Çalışmalarınızı nerelerde sergiliyorsunuz? Nerelerde görebiliriz?

Contemporary Istanbul’da da sergilenen çalışmam, İstanbul Bienali kapsamında 10 Karaköy Hotel’de sergileniyor. İlerde daha kapsamlı sergi açma planım var ama şu an için biraz erken olduğunu düşünüyorum.

“Kullandığımız araçlar değişebilir ama sanat hep olacak.”

Yasin Yaman ile Bir İstanbul Masalı

Dijital sanat hakkında ne düşünüyorsunuz?

Dijital Art’ın son zamanlarda oldukça trend olan bir sanat dalı olduğunu düşünüyorum. Gelişen teknoloji ile beraber birçok sanatçının bu alana kaydığını görüyoruz. Ben uzun yıllardır grafik tasarım sektörünün içinde olduğum için bu alana adapte olmam oldukça kolay oldu. Sanat her zaman var olacak. Kimi zaman modern olarak, kimi zaman klasik olarak. Kullandığımız araçlar değişebilir ama sanat hep olacak.

Yasin Yaman’ın tüm çalışmalarını görmek için Instagram’da @ysnyaman hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı