SağlıkYaşam

İç Organ Masajı

İç organ masajı hareketsiz yaşam, kötü beslenme, stres ve toksik maddelerle tıkanmış vücudu rahatlatan, yaşam kalitesini artıran kadim bir yöntem.

Binlerce yıllık bilgi ve tecrübenin yansıması olan iç organ masajı, sindirim, üreme, sinir ve enerji kanalları üzerinden ilerleyen manuel olarak uygulanan Çin ve Tayland Tıbbı’nın bir öğretisi olan kadim bir masaj yöntemidir. Halen Asya başta olmak üzere Avrupa ve Amerika’da birçok ülkede uygulanmaktadır. 

Kötü beslenme, toksik maddelere maruz kalma, duygusal stres, hareketsiz yaşam şartları ve diğer çeşitli faktörler sebebi ile zarar gören ve görevlerini yerine getiremeyen organlar, masaj benzeri manipülasyonlarla ve enerjitik çalışmalar ile tekrar fonksiyonel hale getirilmesi hedeflenir. 

Özellikle karın bölgesindeki ve bağırsaklardaki yemek artıklarından oluşan ödemler fiziksel düğümler haline gelir. Bunlar dokunuşlarla seans sırasında keşfedilir ve tamamen eriyinceye kadar üzerinde çalışılır.

5 yıldır “İç organ Masajı” konusunda ülkemizde uygulama ve çalışmalar yapan Serpil Çakar, masajı ve uygulama yöntemlerini anlattı.

Neden iç organ masajı?

Geleneksel Çin Tıbbı’na göre her bir iç organ belli bir duyguyu içinde barındırır. Bedenimizin hayati fonksiyonlarının gerçekleştirildiği merkezde yer alan iç organlar üzerinde duygusal, ruhsal, fiziksel ve zihinsel blokajlara maruz kalan yaşam enerjimiz olan Chi akışının serbest bırakılması üzerinde çalışan bir tekniktir.

Bağırsaklardaki tıkanıklıklar doğrudan ruh halimizi ve duygularımızı da etkiler. İşte bu sebepten dolayı fiziksel tıkanıklıkların açılmasıyla duygusal dengeye ve zihinsel bütünlüğe kavuşmak mümkün olmaktadır. Bugün birçok hastalığın stres kaynaklı olduğu artık bilinmektedir ve “İç Organ Masajı” ile stresin iç organlarımızda ve sinir sistemimizde yarattığı olumsuzluklardan kurtulmak mümkün olmaktadır.


Serpil Çakar 5 yıldır “İç organ Masajı” konusunda ülkemizde uygulama ve çalışmalar yapıyor.

Sisteme nasıl etki etmektedir?

Korku, kızgınlık, anksiyete, öfke, üzüntü, depresyon, endişe, aşırı çalışma, stres, kazalar, ameliyatlar, ilaçlar, toksinler, kötü beslenme, soluduğumuz hava, duruş bozukluklarına kadar tüm bu olumsuzlukları bedenimizde tutacak en elverişli alan karın bölgemizdir. Çoğu kronik ve psikolojik rahatsızlığın sebebi, bu olumsuzlukların karın bölgemizde sıkışıp seneler boyu bizimle yaşayarak yaşam enerjimizin akışını kesmesidir. 

Vücudun hangi bölgelerine nasıl uygulanır? 

Karın başta olmak üzere tüm bedene uygulanır. Özellikle bağırsaklar, mide, karaciğer gibi sindirim ve boşaltım sistemindeki organlara ve kaslara, tendonlara ve de vücudumuzun çeşitli yerlerinde bulunan enerji ve nabız noktalarına uygulanır. Vücudun çeşitli yerlerinde bulunan enerji merkezlerini uyarmayı da kapsamaktadır.

Bağırsaklar bilimsel literatürde enterik sinir sistemi olarak bilinen ve bize ikinci beyin olarak aktarılan kendi sinir sistemine sahiptir. 50 ila 100 milyon sinir hücresi burada yaşamaktadır. Vücuttaki serotoninin yüzde 95’i bağırsakta bulunan özel hücrelerde yer almaktadır. Burada oluşan herhangi bir bozukluk doğrudan fiziki ve ruhsal dengemizi etkilemektedir. Bağırsaklar sindirim ve boşaltımın yanı sıra lenf sisteminin, endokrin sisteminin ve sinir sisteminin en yoğun olduğu yerdir.  

Her seans ne kadar sürmektedir?

Seanslar ortalama 60 dakika sürmektedir. Kişinin bedeninin toksik yapısına ve şikayetine göre değişebilir.

Hangi aralıklarla kaç seans uygulanır?

En az 5 seans uygulamak gerekiyor. Ortalama 5 ile 10 gün ara ile. Tam kür ise 13 seanstan oluşmaktadır. 

Uygulaması hakkında biraz bilgi verir misiniz? 

Öncelikle diyafram bölgesinde bulunan ve tüm bedene bağlanan üçlü lenf hattını dokunuşlarla temizliyor, ardından organların refleks ve akupunktur noktalarında birikmiş ödemi temizliyoruz. Her organa belirli bir protokolde tek tek uygulama yapılmaktadır.

Bir zararı var mıdır?

Masajın temelinde vücudun toksinlerden arınması olduğu için vücuda faydası vardır. Çalışmada gelen kişilere sunduğumuz en önemli şey, kendi bedeninin farkına varması ve onun sorumluluğunu tekrar üstlenmesine cesaret kazandırmaktır. Organları ile, sindirim sistemi ile, duyguları ile, içine attığı anıları ile tekrar iletişime geçmekte ve bağını kuvvetlendirmektedir. Her uygulamadan sonra mutlaka kendi başlarına devam etmeleri gereken yöntemleri gösteriyorum. Böylece kendilerine nasıl detoks uygulayabileceğini öğreniyorlar…

Masaj sonrası kişi kendini nasıl hissediyor?

İlk seanstan itibaren kişilerde şikayetler azalıyor. Örneğin gaz problemi olan bir kişide 60 dakika sonra ölçülebilir bir şekilde şişkinliğinde azalma oluyor. 

Hangi durumlarda rahatlama sağlıyor? Faydaları nelerdir?

İç organ masajı özellikle bağırsaklar, mide, karaciğer gibi sindirim ve boşaltım sistemindeki organlara ve kaslara, tendonlara ve de vücudumuzun çeşitli yerlerinde bulunan enerji ve nabız noktalarına uygulanır. Bu yöntemle negatif etkiler temizlenir. 

Kabızlık, ishal, düzensiz bağırsak sendromu, hazımsızlık, gaz, uykusuzluk, regl düzensizliği ve ağrısı, baş ağrıları/migren, adet sancıları, geçmeyen ağrıların yanı sıra depresyon, anksiyete, stres bozuklukları, aşırı ya da düşük enerji dengelenmesi gibi sorunların çözümünde yardımcı bir yol açar. 

Aynı zamanda kas ağrıları, bel, sırt, omuz ve boyun ağrıları, ayak burkulmaları, tenisçi dirseği, diz ağrıları gibi geçmeyen ağrılara Tayland geleneğinden gelen Tok Sen yöntemi ile müdahale edilir. 

Size daha çok kimler başvuruda bulunuyor?

Sindirim sistemi sorunları olanlar, detoks yapanların yanı sıra, migren, panik atak, nefes darlığı ve kronik duygular yaşayan kişiler…

İç organ masajı yaptıranlar neler söylüyorlar?

İyi ki diyorlar:)

Detaylı bilgi ve Randevu: 

0537 388 21 010212 280 07 33 / Nisbetiye Mah. Aydın Sok. Aydın İş Mrk. No:2 D:7 1.Levent-Beşiktaş @butunsel_sifa_terapileri www.naturallawtr.com  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı