Sağlık

Diş Hekimi Efe Yangıner ile Diş Estetiği

Diş Hekimi Efe Yangıner: “Diş estetiğinde dijital imkanlarla kusursuz diyebileceğimiz sonuçlar elde ediyoruz”

Estetik diş hekimliği ve implant cerrahisi alanında çalışmalarını yürüten Diş Hekimi Efe Yangıner, Klinik Acıbadem adı ile hizmete açtığı kliniğinde hastalarını kabul etmeye başladı. Her türlü dijital teknolojik imkan ile uzman 7 diş hekimi, 1 acil tıp uzmanı, 6 asistan ve 4 idari kadro ile hizmet vermeye başlayan klinik, estetik diş hekimliği, ortodonti ve çocuk diş hekimliği alanında çalışmalar yürütüyor.

Klinik Acıbadem’i ziyaret ettik ve hiç bitmeyen gülümsemesi ile bizleri karşılayan Diş Hekimi Efe Yangıner ile, gülüş tasarımını ve diş estetiği uygulamalarını konuştuk.

Estetik kaygılar nedeniyle artık çoğu kişi daha güzel görünmek ve rahatça gülebilmek için diş estetiği yaptırmak istiyor. Diş estetiği ya da gülüş tasarımı nedir? Siz neler yapıyorsunuz?

Gülüş tasarımı denilen kavramın içerisine birçok işlem ve uygulamayı dahil edebiliriz. Fakat kısaca özetlemem gerekirse bizler tek bir sonuç “özgür gülümsemeler” için çalışırız. Çekinmeden gülmek, gülümsemek bir lüks değil ihtiyaçtır ve beden sağlığı ile ruh sağlığı bir bütündür. Aynaya baktığınızda görmek istediğin sen orada olunca özgüven de yerinde oluyor.

Yüz güldüren, iyi bir sonuç için hastanın beklentisini iyi anlamamız yeterli aslında. Sonrasında; hastamızın var olan şikayetlerini gidermek ve estetik bir görünüme sahip dişler ile uzun süre konforlu bir kullanım kazandırmak için çalışıyoruz. Üstelik elimizdeki güncel teknolojik imkanlara bağlı olarak sonuca hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşıyoruz.

Şu an estetikte uyguladığınız güncel tedavi yöntemleri nelerdir?

Kliniğimizde, tüm diş estetiği uygulamaları başarıyla uygulanmaktadır. Dünyada ve ülkemizde sıklıkla tercih edilen ve altın standart olarak da kabul edilen E-max lamine, porselen ve zirkonyum kaplamaların yanı sıra, dişleri hiç kesmeden uygulanan kompozit lamine dolgular ile ön dişlerde estetik gülüşler inşa edebiliyoruz. 

“Digital smile design ile kusursuz sonuçlar elde ediyoruz.”

Bizim en çok karşılaştığımız soru “acaba işlem sonunda nasıl bir görünüm olacak?” Bu aşamada her hastamıza uyguladığımız “digital smile design” yani işlem sonrasında nasıl görüneceğini simüle eden bir yöntem kullanıyoruz. Böylece karşılıklı olarak birbirimizi doğru anlıyor ve planlamamızı da o yönde geliştiriyoruz. Sonrasındaki her aşamada dijital sistemden ilerliyoruz ve çoğu zaman kusursuz diyebileceğimiz sonuçlar elde ediyoruz.

Diş eksikliklerinde en çok tercih edilen tedavi implant mıdır?

Yıllardan beri diş hekimlerinin yoğun olarak kullandığı köprü protezlerin haricinde, eksik diş tedavisinin en konforlu güncel çözümü mevcut dokulara en az zararı verdiği için dental implant cerrahisidir. Diş kökünü taklit eden kalıcı bir çözümdür. 

Herkes implant yaptırabilir mi? 

Burada iki faktör var. Birincisi implant tedavisi uygulayacağımız hastamızın yaşı, sistemik  hastalıkları ve alışkanlıkları açısından değerlendirilmesi gerekir. Bazı genel sağlığı etkileyen hastalıklar, alışkanlıklar ve yaş implant uygulamalarında bizim daha temkinli olmamıza sebep oluyor.

İkinci faktör ise sağlıklı bir implant tedavisi için olmazsa olmazımız implant uygulayacağımız bölgede yeterli kemik dokusunun var olması ve bu bölgede bir enfeksiyon olmamasıdır. Sonuç olarak yapılan klinik araştırma sonuçlarında bazı kurallar, önemli etkenler olsa da genellemek gerekirse 20 yaşın üzerindeki yeterli kemik kalınlığına sahip genel sağlığı iyi olan  herkese implant yapılabilir. Tabi ki, doğru tanı için kullandığımız ileri görüntüleme teknikleri sonucunda bu kararı veriyoruz.

İmplantın hasta için avantajları nelerdir?

İnsanoğlu kaybettiği bir uzvunu yerine geri getiremez fakat dental implantlar sayesinde kaybettiğimiz dişleri geri kazanabiliyoruz. Bir implanta bir diş gelecek şekilde uygulanan bu konforlu yöntem, tamamen dişsiz çenelere ömür boyu kalıcı protez imkanı da sağlayabilmektedir. All-on-four/six olarak da bilinen ve insanları tak-çıkar protezlerden kurtaran sistemler kliniğimizde başarıyla uygulanmaktadır.

İmplant tedavi süreci kolay mıdır? Hasta çok ağrılı bir süreç yaşıyor mu?

İmplant cerrahisi yeterli tecrübe ve donanım şartlarında sanılanın aksine çok kolay, konforlu ve kısa süren bir işlemdir. Tek diş implant 15-20 dk gibi bir sürede uygulanır, hasta iki saat sonra sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir, işlem sırasında asla ağrı hissetmez. 

İmplantın bakımı nasıl olmalı?

İmplant diş kökünü taklit eden, titanyum bir vidadır. Bizler uygulama yaptıktan üç ay sonra kemiğe entegre olur ve o vakitten sonra bir diş kökünün yaşayacağı tüm senaryoları yaşayabilir. Rutinde olması gereken diş fırçalama, diş ipi, gargara vb. ağız bakımının haricinde implant uyguladığımız ve üzerine diş taktığımız her hastamızı yılda bir kez düzenli kontrole davet ediyoruz ki zaten olması gereken diş hekimi kontrol periyotları altı ayda birdir. 

Acıbadem Cad. No: 226B Acıbadem-Üsküdar

Randevu Tel: 0216 803 77 24

www.klinikacibademdis.com@klinik_acibademdis

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı