Yaşam

Bir Bilene Sorduk… Gayrimenkul Alırken Ya da Satarken…

Bir Bilene Sorduk…

Gayrimenkul alırken ya da satarken…

Günümüzde alabileceğimiz en pahalı şey bir gayrimenkul. Ciddi bir birikim ve yatırım gerektirdiğinden doğru zamanda, doğru yerde ve doğru fiyatla satın almak ya da satabilmek çok önemli. Bunun için güvenilir, işinde uzman ve mesleki yetki belgesi olan iyi bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmak şart. 

Biz de güvenilir, alanında deneyimli bir gayrimenkul şirketi olan Rim Gayrimenkul’ün kapısını çaldık ve gayrimenkul alırken ya da satarken nelere dikkat etmek gerekir? sorusunu bir bilene sorduk.

20 yıldan fazla sektör deneyimine sahip olan firmamızın asıl sermayesi güven ve itibarıdır. Amacımız gayrimenkul alıcı ve satıcısını doğru bilgilendirmek ve doğru yönlendirmektir. Rim Gayrimenkul olarak güçlü alt yapımızın yanı sıra ticaret odası ile diğer bütün mesleki oda ve organizasyonlara kayıtlı, ikinci 10 yıllık tescil süresini yaşayan profesyonel bir firma olarak hizmet vermeye devam etmekteyiz.

İşinde başarılı, kararlı, etik değerlere ve detaylara önem veren, kendine has prensipleri ile 20 yılı aşkın bir süredir mesleğe emek vermiş Rim Gayrimenkul’ün Kurucusu Filiz Çetintaş’ı Acıbadem’deki ofisinde ziyaret ettik. Uzun yıllar tek başına gayrimenkul danışmanlığı işini hakkı ile yapan Filiz Hanım’a şimdi eşi Fuat Çetintaş da eşlik ediyor. Uzun yıllar bilgisayar mühendisi olarak teknoloji alanında çalışan Fuat Bey, emeklilik sonrasında şimdi de gayrimenkul sektörüne katkıda bulunuyor.

Gayrimenkul alıcı ya da satıcılarına öncelikle ne önerirsiniz?

Gayrimenkul almak çok önemli bir karardır. Hayatınızı değiştirecek bir karardır ve çok pahalı bir alışveriştir. Bu noktada bu hizmeti almayı düşünen satıcı ve alıcılara öncelikli olarak tavsiyem çalışacakları emlak firmasının yeterliliklerini ve lisanslarını sorgulamalarıdır. Mutlaka güvenilir, yetki belgesi olan gayrimenkul ofisleri ile çalışmalarını öneririm. 

Emlak uzmanlığı son derece düzgün ve yönetmeliklere uygun olarak ehil kişiler tarafından yapılması gereken bir meslektir. Anahtar almak, ilan çıkmakla sınırlı değildir. Profesyonellik ve alt yapı gerektiren bir danışmanlık işidir.

Bir mülkün değerini belirlerken ne gibi kriterleri göz önüne alıyorsunuz?

Ekspertiz yaparken mülklerin fiziki özelliklerinin iyi analiz edilmesi gerekiyor. Tapu ve belediyedeki projesinde nasıl göründüğü, bir sorun olup olmadığı bilgisi, tapu rayiç bedelinin ne kadar olduğu, güncel ekonomi durumuna göre piyasanın durumu, ilgili dairenin veya mülkün bulunduğu konum, ulaşım ve sağlık hizmetlerine erişim ile kat, metrekare, oda sayısı gibi tüm fiziki özellikler ve güncel piyasadaki muadil satılmış mülklerin fiyatları baz alınarak aynı zamanda mülkün bulunduğu binanın kentsel dönüşüm ihtimali ve bölgedeki imar durumu bilgileri de göz önüne alınarak bir ekspertiz raporu hazırlıyoruz.

“Yanlış fiyat, yanlış alıcıyı çeker”

Bizim portföy yönetimi sürecimiz öncelikle ekspertizle başlar. Çünkü ekspertizi doğru yapılmış bir mülk, doğru fiyatlandırılmış olur. Yanlış fiyat, yanlış alıcıyı çeker üstelik de zaman kaybettirir. 

Yaptığımız değerlemede satılabilir fiyat ve zaman aralıklarını gayrimenkul sahibine bildirdikten sonra, fiyat konusunda mutabık kalırız. Sonrasında yapacağımız işlemlerin şeffaf ve güvenilir bir şekilde yapabilmek için, pazarlama faaliyetlerimizin her adımını mülk sahibine mutlaka yazılı olarak raporlarız. Pazarlama stratejimizi de birlikte kurgularız.

Peki alacağımız gayrimenkulün tapusunun kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli olması ne anlama geliyor?

Kat mülkiyetli tapu her zaman mülkün net hakları konusunda doğru bilgi verir. Kat mülkiyeti projenin birebir uygulandığının ve ilgili belediyece onaylandığı anlamına gelir.

Kat irtifakı ise mülkün onaylanmış mimari projesi anlamına gelir. Kat irtifak tapulu gayrimenkulün alımındaki riskler, proje uygunsuzluklarının banka kredisi alımında oluşturduğu zorluklardan kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda kentsel dönüşüm esnasında net kullanım alanının resmiyeti açısından sorun teşkil edebilmektedir.

Gayrimenkulde fiyatlar artmaya devam eder mi?

Artan fiyatlarda inşaat maliyetlerinin çok büyük etkisi var. İnşaat maliyetlerinin artmaya devam etmesi ile elbette gayrimenkul fiyatları artmaya devam edecektir.

İstanbul gibi büyük metropollerde arsa üretiminin nerede ise yok denecek kadar az olması da bu artışların devam etmesine neden olmaya devam edecektir.

Ayrıca kur artışı ev almak isteyen ve TL haricinde yatırım yapmış bireyler için bir fırsat olacaktır.

“Acıbadem ve civarında fiyatlar yükselmeye devam edecektir.”

Bölgemizde az katlı imara rağmen kentsel dönüşüm son derece hızlanmış durumdadır. Bölgemize talep, Acıbadem’in konumu, altyapısı ve ana arter olması sebebi ile sürekli artmaktadır. Doğru fiyatlandırmadan dolayı portföyümüzde bulunan mülkler ortalama üç hafta ile dört hafta arasında işleme dönmektedir.

Bölgemizde yeni site projeleri ve kentsel dönüşüme girmiş projelerin tamamlanması ile birlikte, arzda bir artış olacağı için fiyatların düşmesi beklenebilir. Ancak bu aynı zamanda bölgemize olan talebi de artıracaktır. Fiyatlar düşmek yerine yükselmeye devam edecektir.

İLETİŞİM: RİM Gayrimenkul – Acıbadem Mah. İlkbahar Sok. Murat Apt. No:11/A Acıbadem – Üsküdar

Tel: 0216 546 06 02 www.rimturkiye.com.tr

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı