Konuk

Savunma Sanatı Aikido

Aikidosever Acıbadem Dojo Kurucusu Sever Cengiz ile…

Günümüzde güvenlik sorununun giderek artması nedeniyle Aikido gibi kişisel savunma sanatları da önem kazanmaya başladı. Herkesin yapabileceği bir spor olan Aikido özellikle erkek şiddetine karşı kadınların kendilerini korumasında en etkili yöntemlerden biri. Bir Japon dövüş sanatı olan Aikodo hakkında merak ettiklerimizi yetkili ve deneyimli bir isim olan Sever Cengiz’e sorduk. Sever Hoca’yı kurucusu olduğu Acıbadem’deki Aikidosever Dojo’da ziyaret ettik.

Uzun yıllar savaş sanatları ve özellikle Aikido ile profesyonel olarak uğraştığınızı biliyoruz. Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Japonya ve Türkiye’den siyah kuşak 5.Dan derecelerine sahibim. 4.Kademe Baş Antrenörüm. Japonya Aikikai Aikido Organizasyonu Türkiye Genel Sekreteriyim. Türkiye Federasyonu İstanbul Aikido İl Sorumlusu ve Eğitim Kurulu üyesiyim. Dünyada en çok bilinen dört savaş sanatında (aikido, judo, karate, taekwondo) siyah kuşak sahibiyim. 45 yıldır savaş sanatları çalışıyorum. 2000 yılından beri Aikido eğitmenliği yapıyorum. Türkiye’de ve yurt dışında pek çok seminerler ve eğitimler verdim. İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak Aikido dersleri veriyorum. Aynı zamanda kurucusu olduğum Aikidosever salonlarımızda eğitim vermeye devam etmekteyim.

O zaman Aikido’nun ne olduğunu en deneyimli kişi olarak sizden öğrenmek isteriz. Aikido nedir?

Aikido, Japonya kökenli Uzak Doğu savunma sanatıdır. Rakibin gücünü yönlendirerek onu etkisiz hale getirmeye yönelik tekniklere dayanır. Aikido yaparak kendinizi savunmayı öğrenirsiniz. Aynı zamanda kondisyon kazanır ve fit bir vücuda sahip olursunuz. Çalışmalarımızda herkesin tek rakibi kendisidir. Başkasını geçmek, ondan iyi olmak gibi bir mücadelemiz yoktur. Sadece kendimizi geçmek, bugünkü durumumuzdan daha ileri gitmek üzerine yoğunlaşırız.

Aikido kimler için uygundur? Kimler Aikido yapabilir?

Aikido herkes için uygundur. Yaş, cinsiyet, ağırlık, boy, fiziksel engelli olmak gibi hiçbir sınırlaması yoktur. Çocuklara en uygun Uzak Doğu dövüş sanatlarından biri Aikido’dur. Çocuklara disiplin, bedenlerini kontrol etmeyi, kendilerini korumayı ama başkalarına zarar vermemeyi öğretir. Aynı zamanda sporu sevdirir. Ayrıca erkek şiddetine karşı kadınların kendilerini korumasında en etkili yöntemlerden biridir.

Fiziksel engelli olmak gibi bir sınırlaması yok’ dediniz. Engelliler de yapabilir mi?

Ben İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak Aikido dersleri veriyorum. Orada engelli öğrencilerimiz de var. Tekerlekli sandalyeli veya görme engelli öğrenciler. Onlar da Aikido derslerine katılıyorlar. Hatta dersler dışında bana gelip self defans eğitimi de alıyorlar.

Acıbadem’deki merkezinizde hangi eğitimleri veriyorsunuz? Başka şubeleriniz var mı?

Aikidosever Acıbadem Dojo’da Aikido(çocuk ve yetişkin) yanında yoga, pilates, self defans, yakın mücadele, VIP güvenlik, havacılık güvenliği, dizi ve filmler için başrol ve figüran dövüş eğitimi de veriyoruz. Grup dersleri ve kişiye özel dersler için farklı seçeneklerimiz var. Acıbadem dışında Maslak, Zekeriyaköy, Ataköy ve Avcılar’da şubelerimiz var.

Siz, eşiniz ve iki oğlunuz ailecek Aikido hocasısınız. Bu nasıl bir duygu?

Bildiğim kadarıyla eşi ve iki çocuğu da kendisi gibi resmi Aikido antrenörü olan benden başka kimse yok Türkiye’de. Bu benzersiz durum, benzersiz bir duygu aynı zamanda. Sizi anlayan, sizin gibi düşünen ve hisseden bir aileniz var. Evde her zaman buluşabileceğimiz ortak bir paydamız var.

Eğitmenlerinizin  deneyim ve eğitimlerinden söz eder misiniz?

-Çağdaş Cengiz (oğlum); 4.Dan 2.Kademe Aikido eğitmeni. Siyah kuşak karateci ve wing tsuncu. 1997’den beri Aikido yapıyor. Mimar ve tasarımcı.

-Egemen Cengiz(oğlum); 3.Dan 2.Kademe Aikido eğitmeni. Siyah kuşak karateci.

1997’den beri Aikido yapıyor. Yazar, yönetmen ve fotoğrafçı.

-Zeyneti Cengiz (eşim); 2.Dan 2.Kademe Aikido eğitmeni. 1997’den beri Aikido yapıyor. Emekli bankacı.

-Ceren Şal; 1.Dan 1.Kademe Aikido eğitmeni. 2009’dan beri Aikido yapıyor. Mimar ve peyzaj mimarı.

-Mine Akyurddaş; Yoga ve pilates eğitmeni. Marmara Üniversitesi Spor Akademisi mezunu. 2006’dan beri eğitmenlik yapıyor.

Eğitimler sonunda diploma veriyor musunuz? Hangi imkanları sunuyorsunuz?

Ben Türkiye’nin resmi federasyonunun İstanbul İl Sorumlusuyum. Aynı zamanda Federasyon Eğitim Kurulu üyesiyim. Hem de hepimiz resmi antrenörleriz. Bu nedenle Türkiye Federasyonu’ndan diploma vermeye yetkiliyiz. Bunun yanında dünyada Aikidonun merkezi olan Japonya Aikikai teşkilatından diploma vermeye yetkili Türkiye Aikikai Aikido Organizasyonu Genel Sekreteriyim. Bu nedenle de tüm dünyada geçerli Aikikai diploması vermeye de yetkiliyiz.

Merkezimize zaman zaman dünyanın farklı ülkelerinden üst düzey hocalar gelir. Öğrencilerimiz bu ustalarla çalışma olanağına sahip olurlar. Yurt dışında yapılan eğitim kamplarına ve seminerlere hocaları ile birlikte katılma şansına da erişebilirler.  

Diğer dojolarımızdaki derslere misafir öğrenci olarak katılabilirler. Dojomuzdaki geniş  savaş sanatları kütüphanesinden ve video arşivinden yararlanabilirler. 

Kurumsal eğitimler de veriyor musunuz?

Evet. Eğitim verdiğimiz pek çok hava yolu şirketi, eğitim kurumu ve güvenlik şirketi gibi pek çok şirket var. Ayrıca emniyet müdürlüğü ve polis kolejine de eğitimler veriyoruz.

Çeçen Sok. Başkent Çıkmazı No:12/A Acıbadem  (Akasya AVM arkası) Tel: 0553 291 44 48 www.aikidosever.com

ACIBADEM Dergisi / Sayı: 58 / Şubat-Mart 2017

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı