Eğitim

Engin Asar’dan LGS’ye Hazırlık Tavsiyeleri

LGS’ye hazırlıkta başarılı ve mutlu öğrenci olmanın yolları

“Doğru bilinenin aksine; LGS’ye hazırlık başlangıcı kesinlikle 8. sınıfa bırakılmamalıdır. Alt sınıflarda bu çalışmalara başlayamayan öğrenciler için yapılabilecek en doğru adım; 7. sınıfın ikinci dönemi itibariyle çalışmaya  başlamak ve yaz tatilini sistemli bir program dahilinde titizlikle değerlendirmektir.” 

Uzun yıllardır LGS sonuçlarında yüksek başarıya imza atan Asar Eğitim’den Engin Asar, kurumun başarıya götüren deneyimlerini paylaştı ve tavsiyelerde bulundu.

LGS hazırlık sürecinde, aile içerisindeki stres ve gerilimin en aza indirgendiği bir çalışma ortamı başarının ve mutluluğun temelini oluşturmaktadır. Bu süreci ailece, yıpranmadan, huzurlu bir iklimde geçirmenin ön şartı; LGS hazırlıkta deneyimli, köklü bir eğitim geçmişine sahip bir eğitim kurumu ile yolculuğa erken başlamaktır.

“Öğrenciler, yeni nesil matematik sorularıyla tanıştırılmalıdır.”

LGS Hazırlık sürecinin başlangıç zamanı 6. sınıf olmalıdır. Bu seviyede; eğitim kurumu programında matematik ve Türkçe derslerini kapsayan bir eğitim içeriği oluşturulmalıdır. Yoğun test çözme programı yerine, eğitim kurumu tarafından konu anlatımlarını destekleyici bir “ödev takip sistemi” oluşturulmalıdır. Bu seviyede, LGS matematik sorularında analitik düşünce sistemi öğrencilerin zihninde yavaş yavaş yer bulmalıdır. Öğrenciler, yeni nesil matematik sorularıyla tanıştırılmalıdır. Türkçe dersi adına konu testleri çözmek yerine düzenli kitap okuma alışkanlığı pekiştirilmelidir. Kitap okuma alışkanlığı, gerek matematik gerekse diğer derslerin kavranmasında da büyük katkı sahibidir. Okuma, anlama, kavrama ve yorumlama süreçleri zaman içerisinde oturmaktadır.     

“Türkçe derslerine başlanmalıdır.”

LGS hazırlık sürecinin en kritik dönemi 7. sınıftır. LGS matematik derslerinin dışında bu dönemde Türkçe dersine başlanmalıdır. 7. sınıf, matematik ve Türkçe derslerinin temellerinin iyi oturması gereken bir sınıftır. Eğitim kurumu tarafından, matematik ve Türkçe dersleri için belirli bir günlük soru sayısı saptanmalıdır. Bu günlük soru sayısı, öğrencileri bıktırmayan, ancak anlam bulması gereken belirli bir sayıda olmalıdır. Her öğrencinin çizelgesinde gelişim süreci izlenmeli ve bireye özel bir takip sistemi oluşturulmalıdır.

Tarama testleri çözülmeli

LGS hazırlık sürecinin son basamağı 8. sınıftır. Bu seviyede matematik ve Türkçe alt yapısını kuvvetli kılan öğrencilerin yükü hafiflemiştir. Artık matematik ve derslerinden sadece tarama testleri çözülmelidir. Bunun yanı sıra, diğer derslerin de konu çalışmalarına ve soru bankalarından test çözümlerine ağırlık verebilirler. Belirli sürelerde deneme sınavları çözerek öğrenciler eksiklerini belirleyebilir ve bu noktada gerekli adımları atabilirler.

LGS hazırlık sürecinde mutlu öğrenciliğin temelinde yaz kamplarının katkısı çok büyüktür. Eğitimin bir düzen içerisinde sürekliliğinin korunması, tam öğrenmenin gerçekleşmesi adına önem arz etmektedir. Yaz dönemi sonunda, okulların tatile girmesiyle, üç ay boyunca eğitim sürecine ara veren öğrencilerin, tüm öğrendiklerini unutmaları kaçınılmazdır. Bu bağlamda, öğrencileri bunaltmadan “tatlı bir tempoda”, öğrenilmiş geçmiş konuların tazeliğinin korunması ve bir sonraki yıla önden hazırlanılması büyük önem taşımaktadır. 

İletişim:

www.lgshazirlik.istanbul

www.asaregitim.com

0533 778 48 33 Tahsin ASAR

0532 494 00 50 Engin ASAR

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı